Незважаючи на величезну популярність комп'ютерів і смартфонів, шахи й до сьогодні не втратили своєї популярності й актуальності. Шанувальники цієї гри стверджують, що вона являє собою цілий світ інтелектуального дозвілля.
Для розвитку розумового потенціалу дитини, шахи так само важливі, як і заняття спортом - для фізичного здоров'я.
Гра в шахи неймовірно корисна, і багатогранність її впливу на дитину дуже важко переоцінити. І справа не тільки в розвитку логічного мислення. Граючи в шахи, дитина вчиться приймати власні рішення і відповідати за них (інакше вона програє або втратить чергову важливу фігуру). Гра в шахи допомагає оживити і розвивати уяву, а також впорядкувати думки і знання.
Також шахи допомагають позбавитися від сором'язливості і розвинути комунікативні навички, адже почати спілкуватися з різними людьми набагато простіше під час гри, ніж просто так.
На переконання тренера Руденко С. Д., шахи вчать жити і приймати рішення. «У партії триває боротьба двох людей, боротьба зі суперником і боротьба на дошці. А ще має бути підтримка та розуміння. у будь-якій виховній діяльності повинен скластися трикутник – дитина-тренер-батьки. Без їхньої взаємодії ефективність зменшується! Дитина повинна відчувати вдома підтримку, навіть якщо батьки самі не вміють грати в шахи."
Шахова гра поєднує в собі комбінацію спорту, науки, мистецтва, а також елементи військової тактики і стратегії, це інтелектуальний вид спорту, чудовий засіб розвитку математичних здібностей.
Шахи виховують кращі риси характеру (цілеспрямованість, наполегливість, об’єктивність), розвивають естетичні, інтелектуальні та художні якості в людині.
Заняття шахами допоможуть:
- навчитися концертрувати увагу на одному процесі;
- самостійно мислити і відповідально приймати рішення;
- завдяки своїй спортивній складовій шахи виховують характер, прагнення до перемоги.
Шахи дарують радість гри та одночасно є ефективним інструментом розумового розвитку.